Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Pytania o choroby jajników

Nie ma możliwości, aby ustrzec się przed chorobami jajników. Ale można je wcześnie rozpoznać, wystarczy regularnie badać się u ginekologa. Wiele chorób jajników można wykryć wykonując przezpochwowe USG.

Co chciałabyś wiedzieć o stanach zapalnych przydatków?

Stan zapalny przydatków może rozwinąć się od zwykłej, niegroźnej infekcji pochwy. Wiele kobiet taką infekcję bardzo często lekceważy. Zamiast wybrać się do ginekologa, stosuje domowe sposoby. Z czasem objawy infekcji pochwy po takich metodach ustąpią. Nie oznacza to jednak, ze stan zapalny wygasł. Pozostaje on nadal w organizmie, ale w stanie uśpionym wędruje wyżej docierając do przydatków. Wystarczy bardzo niewielki spadek odporności, aby doszło do aktywowania się stanu zapalnego. Im szybciej umówimy się na wizytę u ginekologa, tym lepiej. Powinny o tym pamiętać szczególnie te kobiety, które jeszcze nie są matkami, a zamierzają nimi zostać. Jeżeli nie wyleczymy stanów zapalnych przydatków, możemy mieć trudności z zajściem w ciążę.

Torbiele – dlaczego trzeba je leczyć?

Tym, co powinno nas zaniepokoić się zaburzenia cyklu. W przypadku torbieli, które narosły na jajnikach cykl miesiączkowy może się skrócić, możemy też rzadziej mieć miesiączkę. Obecność torbieli na jajnikach można stwierdzić tylko w jeden sposób: wykonując przezpochwowe USG. Torbiele nie są zmianami groźnymi, zdarza się, że po dwóch lub trzech cyklach samoistnie pękają. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego, jeśli masz zaburzenia cyklu nie powinnaś zwlekać z wizytą u ginekologa. Może się bowiem okazać, że torbiele są na tyle duże, że niezbędne będzie przyjmowanie leków hormonalnych.

Czy cysty to to samo, co torbiele?

Cysty różnią się od torbieli przede wszystkim tym, że są twarde. Wśród nich wyróżnia się dwa rodzaje. Ze względu na to, iż bardzo często zmiany nowotworowe są zbliżone do cyst, konieczna jest dokładna diagnostyka. W pierwszej kolejności wykonuje się przezpochwowe USG. W zależności od jego wyniku dodatkowa diagnostyka może obejmować badania hormonalne i zbadanie markerów nowotworowych.

Infekcje jajników mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku, zarówno u kobiet po menopauzie, jak również u nastolatek. Nigdy nie należy ich lekceważyć – http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/.

Komentarze są zablokowane, ale trackback i pingback jest włączony.